مقایسه بازارهای مالی نوین مثل فارکس و ارز دیجیتال با بازارهای سنتی

مدیریت ریسک یکی از مهمترین ارکان موفقیت در بازار فارکس است اگر بخوایم بیشتر راجع به اهمیت مدیریت سرمایه صحبت کنیم باید بگوییم فرق بین برنده و بازنده را در بازار فارکس مدیریت ریسک مشخص می کند . پس اگر مدیریت سرمایه در بازار فارکس در این اندازه مهم است پس اهمیت استراتژی یا روانشناسی بازار فارکس چقدر است ؟

اگر بخواهم به مدیریت سرمایه بر اساس قانون 20 به 80 پارتو نگاه کنیم ،در اصل 80 درصد موفقیت در بازار فارکس مدیریت سرمایه است و 20 درصد استراتژی و دیگر موارد است ولی تاثبیر 20 درصد می تواند به اندازه 80 درصد با اهمیت باشد. ولی اگر مدیریت سرمایه رعایت نشود استراتژی و روانشناسی و دیگر موارد هم می تواند بجای اثر مثبت ،اثر منفی در ترید بزارد اگر یک تریدر بهترین استراتژی با وین ریت بالا در بازار فارکس هم داشته باشد اما مدیریت ریسک و مدیریت معاملات باز را رعایت نکند هیچ وقت به سود مستمر در بازارهای مالی نخواهد رسید و این یک قانون نانوشته است و هیچ استثنایی هم ندارد.

اهمیت بالای مدیریت ریسک در بین معامله گران بزرگ و شرکت های سرمایه گذاری به قدری زیاد است که اگر تریدری در یک شرکت سرمایه گذاری کار کند و حتی خیلی سود آور باشد ولی اگر فقط یک معامله بدون رعایت مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه انجام دهد در صورتیکه حتی آن معامله با سود بسته شده باشد قطعا” شخص تریدر و معامله گر اخراج خواهد شد .

تریدر می تواند در روز تا 5% ضرر کند ولی حق و اجازه باز کردن معاملات بدون حد ضرر و بدون رعایت مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه را ندارد .

مدیریت سرمایه و مدیریت معاملات باز در بازار فارکس

انواع مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک در بازار فارکس

مدیریت سرمایه و مدیریت ریسک در بازار فارکس کمی با بقیه بازارها متفاوت است . خیلی خیلی گسترده تر از آن چیزی است که در ویدیوهای رایگان آموزشی یا آموزشگاه های دیگر تدریس می شود .

مدیریت ریسک دو نوع است

 • مدیریت ریسک استاتیک : این مدیریت ریسک با احتساب ریسک ثابت با هر سرمایه ایی بر آورد می شود که هم ریسک ثابتی دارد و هم سود ثابتی
 • مدیریت ریسک داینامیک : این مدیریت ریسک به صورت floating بوده و درصد ریسک، ضرر و سود ثابتی ندارد و محاسبه این مدیریت ریسک هم مانند استاتیک با هر سرمایه ایی می توان اجرایی کرد ولی فرمول ها و قوانین خاص خود را دارد که اجرا فرمول مدیریت ریسک داینامیک در کلاس فارکس اموزشگاه بورس آسا به صورت تخصصی اموزش داده میشود که نمونه آن در اینرتنت و شبکه های اجتماعی وجود ندارد.

زیر مجموعه های مدیریت ریسک

1- مدیریت ریسک لری ویلیامز : لری ویلیامز افسانه ای مدیریت ریسکی ابداع کرد که هنوز در بدنه مدیریت ریسک تریدرها وجود دارد.ایشان و دخترشان در مسابقات معامله گری توانسته اند حسابشان را بیشترین سود برسانند .ایشان بر اساس محاسبه بیشترین ضرر در یک معامله و محاسبه ضرر نکردن به اندازه بیشترین ضررشان است که نحوه محاسبات اصلی ایشان را در دوره آموزش فارکس خواهیم داد .

2- مدیریت ریسک داپلین :این مدیریت ریسک مناسب سرمایه گذاری بالای 5000 دلار است و برای مبالغ کم کاربردی ندارد ، اقای داپلین با این مدیریت سرمایه سودهای زیادی کسب کرده است ولی آموزشگاه فارکس بورس آسا به هیچ عنوان این نوع مدیریت ریسک را نمی پذیرد و قبول ندارد .

3- مدیریت ریسک مارتیگل : از لحاظ مدیریت ریسک این روش به هیچ عنوان در مراکز سرمایه گذاری استفاده نمی شود و به هیچ عنوان هم توصیه نمی شود.آقای مارتیگل در زمینه قمار فعالیت داشته است و روش و فرمول برنده شدن خود را در قمار نیز امتحان کرد و موفق بود اما در حال حاضر باید به این نکته اشاره کرد که بازار فارکس به هیچ عنوان قمار نیست .

4- مدیریت ریسک هوشمند (انحصاری آموزشگاه فارکس آسا بورس ) این مدیریت ریسک کاملا هوشمند را اساتید آموزشگاه فارکس بورس آسا ابداع کرده اند که باعث سودآوری کلان هم اساتید و هم خیلی از دانش پذیران در بازار فارکس  شده است که نوبه خود تمامی نقص های مدیریت ریسک در بازارهای مالی با این روش برطرف شده است و کلمه ی  مدیریت ریسک در آن القا می شود .

مدیریت سرمایه و مدیریت معاملات باز در بازار فارکس

تفاوت مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه

مدیریت سرمایه در اصل مدیریت اصل پول و سرمایه گذاری در مراکز مختلف است اینکه ما چطور بتونیم از کل دارایی های زندگیمون بهترین بهره و استفاده را ببریم و نسبت به دارایی هایی که داریم چه مقدار در بازارهای مالی و حتی در کدامین بازار مالی سرمایه گذاری کنیم .

اما مدریت ریسک مربوط به ریسک معاملات و پوزیشن های بازارهای مالی است که بر اساس فرمول های مختلف باید محاسبه کرد و رعایت کرد .

اهمیت مدیریت معاملات باز

برای شناخت بیشتر مدیریت معاملات باز یک مثال میزنیم: بر فرض شما برای اولین بار بعد از گرفتن گواهینامه رانندگی پشت فرمان  مینشینید ،اینکه شما بلد باشید ماشین را روشن کنید و به حرکت درآورید حکم مدیریت ریسک را دارد و اینکه شما بتوانید ماشین را در خیابان یا جاده با شرایط مختلف و خطرهایش کنترل کنید حکم مدیریت معاملات باز را دارد .بازار فارکس و معامله گری هم دقیقا مانند رانندگی است .

یک تریدر باید قبل از باز کردن معاملاتش هم مدیریت ریسک را رعایت کند هم حد ضرر تعیین کند و اگر این کار را نکند به هیچ عنوان نمی توان اسم آن تریدر را تریدر گذاشت .پس رعایت مدیریت ریسک و حد ضرر جز کارهای ابتدایی و اولیه یک تریدر است .

مهم ترین کاری که یک تریدر می تواند انجام دهد مدیریت معاملات باز است پس در نتیجه فرق بین یک تریدر آماتور و حرفه ایی زمانی مشخص میشود که معاملاتش را باز کرده باشد وگرنه رعایت مدیریت ریسک و حد ضرر که فقط و فقط جز ابتدایی ترین کارهای یک تریدر است و اگر رعایت نشود مانند این است که شما آگاهانه و بدون ترمز وارد جاده شده اید .

اهمیت مدیریت معاملات باز خیلی خیلی بیشتر از اهمیت مدیریت ریسک است اشتباه خیلی از تریدرهای آماتور این است که وقتی معاملات خود را باز می کنند ، میگویند که حد ضرر داریم پس جای نگرانی نیست ،حالا  یا حد سود لمس میشود یا حد ضرر ، در صورتیکه این تفکر یک تفکر کاملا اشتباه است.

داشتن حد ضرر جز ملزمات یک معامله است اما در اکثر مواقع رعایت مدیریت معاملات باز باعث به سود رسیدن یا به ضرر رسیدن یک معامله است و کار یک معامله گر حرفه ایی زمانی آغاز می شود که معاملات خود را باز کرده است زیرا تمام فشارهای روانی ،استرس ،تصمیم گیری و … بعد از باز شدن معاملات باز خود را نشان میدهد و سرنوشت سود و زیان معاملات خود را روشن کند .

اینکه یک معامله گر بتواند معاملات را هدایت کند ، حجم کم کند و یا بتواند حد سودهای متعددی را لمس کند یا بتواند معاملات خود را قبل از خوردن حد ضرر با ضرر کمتر یا حد سود با سود مطمن تر ببندد و از بازار خارج شود را مدیریت معاملات باز میگویند

اما مدریت ریسک مربوط به ریسک معاملات و پوزیشن های بازارهای مالی است که بر اساس فرمول های مختلف باید محاسبه کرد و رعایت کرد .

مدیریت سرمایه و مدیریت معاملات باز در بازار فارکس

تفاوت مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه فارکس با ارز دیجیتال

شاید برای شما جالب باشد که رعایت مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه در بازارهای مختلف متفاوت باشد .

فرمول مدیریت ریسک که در بازار فارکس است کاملا با ارزهای دیجیتال متفاوت است و هیچ گاه نمی توان مدیریت ریسک هوشمند آموزشگاه بورس آسا را در ارزهای دیجیتال رعایت  و اجرایی کرد.

در نتیجه بازار فارکس از ارزهای دیجیتال بهتر است

تاثیر استراتژی بر مدیریت ریسک

استراتژی ها تاثیر مستقیمی در انتخاب مدیریت ریسک دارند .شاید برای شما جالب باشد که چگونه یک استراتژی می تواند در انتخاب مدیریت ریسک تاثیر بگذارد .

به دلیل عدم شناخت کافی از انواع و فرمولهای مدیریت ریسک ، انتخاب برای نوع استراتژی و نوع مدیریت ریسک را باید به خوبی یاد بگیرید که اگر در کلاس فارکس ، آموزش فارکس و آموزش مدیریت ریسک ببینید خیلی راحت می توانید مدیریت ریسک را نسبت به استراتژی خود تطبیق دهید

مدیریت سرمایه و مدیریت معاملات باز در بازار فارکس

نتیجه گیری

مدیریت ریسک و مدیریت معاملات باز دو رکن اصلی موفقیت در بازار فارکس است که فرق بین برنده و بازنده را در بازار فارکس مشخص میکند و بعد از رعایت این دو مورد استراتژی اهمیت دارد که به جرات سودآورترین استراتژی های بازارهای مالی را آموزشگاه فارکس آسا بورس ارائه می دهد. تمامی استراتژی های اپتیمایز شده اند و توسط اساتید تست و بررسی شده اند .

4 کامنت ها


عرفان
جولای 25, 2022 در 12:20 ب.ظ
پاسخ دهید

سلام یعنی اموزشگاه بورس آسا فارکس را پیشنهاد میده تا ارز دیجیتال ؟


  مدیر سایت
  جولای 25, 2022 در 12:31 ب.ظ
  پاسخ دهید

  سلام بله قطعا فارکس ریسک کمتر و درآمد بیشتری مسبت به ارز دیجیتال دارد که میتونید در دوره فارکس اموزشگاه بورس اسا بهترین اموزشگاه فارکس کشور ثبت نام کنید

خلیلی
جولای 25, 2022 در 12:51 ب.ظ
پاسخ دهید

ممنون از مقالات مفیدی که داخل سایتتون میزارید


  مدیر سایت
  جولای 25, 2022 در 3:08 ب.ظ
  پاسخ دهید

  سپاسگزارم از شما امیدوارم این مقالات در جامعه ایرانی معامله گری بهترین تاثیرات را بگذارد

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *