ارزیابی هفتگی سایت کیتکو از عملکرد معامله گران بازار طلا

تحلیل بنیادی اونس طلای جهانی

طبق ارزیابی هفتگی کیتکو (Kitco News) هنوز هم جو بازار به نفع خریداران است. برخی از تحلیلگران بر این باورند که رشد شاخص‌های اقتصادی امریکا منجر به تشدید فشارهای تورمی خواهد شد. با این حال هنوز رشد شاخص‌های اقتصادی به اندازه‌ای قوی نیستند که فدرال رزرو آمریکا را مجبور به خروج از سیاست‌های انبساطی پولی کنند. سرمایه‌گذاران خرد و فعالین حرفه‌ای بازار معتقدند که در هفته پیش رو روند بازار طلا متمایل به صعودی خواهد بود. با این حال تعداد طرفداران روند نزولی هم در حال افزایش است. تعدادی از تحلیلگران هشدار داده‌اند که بازار طلا در بالای ۱۹۰۰ دلار در وضعیت اشباع خرید قرار دارد.
این هفته ۱۶ فعال حرفه‌ای (Wall Street) در ارزیابی هفتگی سایت کیتکو شرکت کرده‌اند. ۶۹ درصد پیش‌بینی می‌کنند که روند اونس طلای جهانی صعودی خواهد بود. ۱۳ درصد دیگر هم پیش‌بینی می‌کنند که روند بازار نزولی خواهد بود. در این میان تقریباً ۱۹ درصد هم انتظار بازار بدون روند یا خنثی را دارند. همچنین این هفته ۱۰۲۳ سرمایه‌گذار خرد (Main Street) هم در نظرسنجی آنلاین شرکت کرده‌اند. ۵۴ درصد طرفدار روند صعودی، ۲۹ درصد طرفدار روند نزولی و ۱۷ درصد هم طرفدار روند خنثی بودند.
روز جمعه داده‌های اشتغال آمریکا منتشر شدند که در کل ضعیف‌تر از پیش‌بینی‌های بازار بودند. رشد شاخص NFP آمریکا تنها ۵۵۹ هزار واحد بود. بازار انتظار رشد ۶۴۵ هزار واحدی را داشت. با این وجود رشد دستمزدها در ماه گذشته نیم درصد بوده است.

تحلیل فاندامنتال و تکنیکال فعالین حرفه ای بازار طلا

مارک چندلر (Marc Chandler) مدیر شرکت Bannockburn Global Forex
از نظر این فعال حرفه‌ای، قیمت اونس طلای جهانی در واکنش به داده‌های ضعیف اشتغال آمریکا رشد خوبی را ثبت کرد. “با این حال من در جهش‌های صعودی اونس طلا بیشتر تمایل دارم که فروشنده باشم تا خریدار. اندیکاتورهای MACD و استوکاستیک هم از اصلاح نزولی حکایت دارند.”
آدریان دی (Adrina Day) رئیس شرکت مدیریت سرمایه‌گذاری آدریان دی
“داده‌های اشتغال آمریکا نشانگر رشد ضعیف اشتغال هستند. رشد دستمزدها خوب بوده است. اما رشد دستمزدها نگرانی‌ها از تشدید فشارهای تورمی را تقویت می‌کند. رشد دستمزدها معمولاً چسبندگی بالایی دارند و رشد NFP هم نشان می‌دهد که برای بازگشت بیشتر افراد به بازار کار، باید دستمزدها از این هم بالاتر روند. این خبر بدی برای دلار آمریکا و خبر خوبی برای اونس طلای جهانی است.”
جان فنک (John Feneck) مؤسس شرکت مشاور سرمایه‌گذاری Feneck
“شکست سطح کلیدی ۱۹۰۰ دلاری در ماه مه نشانگر روند صعودی و بلندمدت بازار است.”
کوین گردی (Kevin Grady) رئیس شرکت Phoenix Futures and Options
گردی معتقد است که با وجود بازگشت نزولی روز پنجشنبه بازار طلا، بازار هنوز هم وضعیت باثباتی دارد و روند صعودی قوی در جریان است. از نظر او طلا توانسته از حمایت‌های کلیدی دفاع کند. با این حال او اضافه کرده که روند این هفته طلا خنثی خواهد بود. گردی انتظار دارد که فدرال رزرو آمریکا در واکنش به تشدید فشارهای تورمی از سیاست‌های انبساطی پولی عقب‌نشینی کند. از نظر او طلا در حفظ موقعیت خود در بالای ۱۹۰۰ دلار با چالش جدی مواجه خواهد شد. “فدرال رزرو آمریکا در ارزیابی چشم‌انداز تورم اشتباه کرده و رشد سریع تورم موقتی نخواهد بود. طلا می‌تواند به سطوح بالاتری صعود کند، اما در جایی از این رالی صعودی، فشارهای تورمی آمریکا باعث خواهند شد تا فدرال رزرو از سیاست‌های انبساطی پولی عقب‌نشینی کند و رالی صعودی اونس طلای جهانی متوقف شود.”
دارین نیوسام (Darin Newsom) تحلیلگر مستقل بازار
این فعال حرفه‌ای معتقد است که چون قیمت اونس طلای جهانی نتوانسته در بالای قیمت بسته شدن دو هفته قبل (در ۱۹۰۵) بسته شود، روند میان‌مدت بازار به نزولی تغییر کرده است.

پاسخی بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *